Depilacja laserowa

Depilacja laserowa
Depilacja LightSheer DESIRE
Depilacja laserowa ma na celu trwałe usuwanie owłosienia. Zabiegi wykonujemy laserem diodowym LightSheer. Jest to urządzenie stworzone przez Amerykańską firmę Lumenis. LightSheer™ Diode Laser System posiada honorowany na całym świecie certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration). Ponadto laser ten posiada też inne certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym ISO 9001. LightSheer został uznany za najlepszy system do depilacji laserem na Kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Dermatologicznego w San Francisco. Najnowsza wersja lasera LightSheer została wyposażona w dwie głowice zabiegowe. Laser LightSheer emituje wiązkę światła o długości 800 nm, która jest pochłaniana przez barwnik włosa (melaninę), co prowadzi do zniszczenia jego cebulki. Należy pamiętać, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Są trzy fazy wzrostu włosa: anagen, katagen i telogen. Laser może zniszczyć tylko włosy znajdujące się w fazie anagenu czyli w fazie aktywnego wzrostu. Dlatego też, aby usunąć prawie wszystkie włosy zabiegi muszą być powtórzone w regularnych odstępach. Do zabiegu najlepiej kwalifikują się włosy ciemne.

Light sheer desire
Przygotowania do zabiegu:

 • Skóra do zabiegu nie może być świeżo opalona. Należy zrezygnować z opalania (słońce, solarium) min. 4 tygodnie przed zabiegiem. Samoopalacz odstawić min. 2 tyg przed zabiegiem.
 • Nie można wyrywać włosów przed zabiegiem: min. 6 tygodni na ciele i min. 4 tygodnie na twarzy (tylko golenie).
 • Pomiędzy zabiegami włosy można golić lub przycinać.
 • Na tydzień przed zabiegiem nie stosować kremów do depilacji, a także różnego rodzaju środków złuszczających (peeling).
 • Przed zabiegiem zgłosić przyjmowane leki. W przypadku przyjmowania leków światłouczulających np. część antybiotyków, leków przeciwdepresyjnych, aspiryna, ibuprom, itp. zabieg można wykonać min. 2 tygodnie po ich odstawieniu.
 • W przypadku doustnej izotretynoiny (Roacutan, Izotek, Curacne) zabieg może zostać wykonany po 6 miesiącach od zakończenia terapii.
 • 2 tygodnie przed zabiegiem odstawić zioła takie jak: dziurawiec, nagietek, herbata figura.
 • Odstawić doustną wit. A, wit. E, produkty zawierające Beta-karoten min. 2 tygodnie przed zabiegiem.
 • Doustną wit. C odstawić 2 dni przed zabiegiem.
 • Na miesiąc przed nie stosować kremów i maści zawierających: wit. A, kwasy owocowe, retinoidy (Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne).
 • W przypadku leczenia hormonalnego np. tarczycy, hirsutyzmu, bezpłodności, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do takiego zabiegu.
 • W przypadku rozrusznika serca i innych problemów kardiologicznych, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, w celu stwierdzenia braku przeciwskazań do tego zabiegu.
 • 24 godziny przed zabiegiem nie stosować balsamów, antyperspirantów (Etiaxil, odstawić 2 tygodnie przed zabiegiem).
 • Przed zabiegiem, a także dwa tygodnie po zabiegu nie należy korzystać z basenu.
 • Na zabieg przyjść w luźnej odzieży, która nie podrażnia świeżo wydepilowanej skóry.
 • Dzień przed planowanym zabiegiem należy zgolić włosy.
 • ciąża,
 • świeża opalenizna,
 • opryszczka w fazie aktywnej,
 • stany zapalne, zakaźne lub alergiczne skóry w miejscu wykonywania zabiegu,
 • kremy z retinolem (przestać używać na 4 tygodnie przed zabiegiem),
 • leki światłouczulające, retinoidy, tetracykliny,
 • zioła fotouczulające (dziurawiec, nagietek – przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem),
 • depilacja woskiem i pęsetą (przestać stosować na 4 tygodnie przed zabiegiem),
 • skłonność do bliznowacenia i przebarwień,
 • bielactwo, łuszczyca,
 • peeling (przestać stosować do 1 tygodnia przed zabiegiem).

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jakie włosy najlepiej reagują na laseroterapię?
Włosy zawierające dużą ilość barwnika (czarne). Istotny jest również kolor skóry. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy (większy kontrast) tym efekty lepsze.

Ile zabiegów należy wykonać, by pozbyć się włosów?
Laserem diodowym Lightsheer należy wykonać minimum 4 zabiegi. Na skuteczność depilacji laserowej mają wpływ następujące czynniki: predyspozycje indywidualne (kolor włosów, struktura włosa), predyspozycja genetyczna, gospodarka hormonalna, przestrzeganie terminów między zabiegami.

Czy włosy znikną raz na zawsze?
Laserem można uzyskać trwałą, ale częściową redukcję owłosienia. Trwała redukcja dotyczy ok. 80-90% włosów. Reszta włosów może odrastać w ciągu życia, ale ich ilość jest niewielka i z reguły są to włosy delikatne i jaśniejsze.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
Najważniejsze zalecenia dotyczą zakazu opalania skóry i usuwania włosów mechanicznie na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. Dzień przed zabiegiem należy zgolić włosy. Zabiegu nie wykonuje się u osób ze świeżą opalenizną oraz u osób cierpiących na choroby skóry. Bezpośrednio przed zabiegiem zostanie zebrany wywiad ukierunkowany na specyfikę zabiegu. Skóra poddawana zabiegowi powinna być czysta, niczym nie posmarowana, bez makijażu.

W czym przeszkadza mechaniczne usuwanie włosów przed zabiegiem?
W trakcie woskowania, pęsetkowania lub przy użyciu depilatora mechanicznego usuwamy łodygę włosa, w której znajduje się melanina. Pozbawiamy tym samym laser elementu, na który ma działać. W skórze pozostają nadal komórki rozrodcze, więc włos ten z pewnością odrośnie.

Dlaczego włosy bezpośrednio przed zabiegiem powinny być zgolone?
Ponieważ w trakcie zabiegu wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą ulegały spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka. Poza tym zabieg taki będzie mniej skuteczny, ponieważ część energii emitowanej z lasera rozproszy się na odrośniętym fragmencie włosa a nie na tym, który jest głęboko w skórze (gdzie znajdują się również komórki odpowiadające za odrost włosa).

Czy zabieg jest bolesny?
W momencie „strzału” lasera odczuwa się delikatne ukłucia bądź pieczenie. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od osobniczej wrażliwości skóry, od lokalizacji owłosienia oraz koloru i grubości włosów. W indywidualnych przypadkach istnieje możliwość znieczulenia skóry (np. kremem EMLA), ale w praktyce rzadko zachodzi taka potrzeba. Warto dodać, że głowica LightSheera wyposażona jest w specjalną ramkę szafirową, która po przyłożeniu do skóry schładza ją, co również działa znieczulająco.

Jak wygląda skóra po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu na skórze obecny jest rumień, który najczęściej ustępuje w 2-3 godziny po zabiegu. Dodatkowo w miejscach ujść włosów do skóry pojawia się drobny obrzęk okołomieszkowy. Jest to pożądana reakcja skóry, świadcząca o prawidłowym wykonaniu zabiegu. W rzadkich przypadkach po zabiegu mogą wystapić stany zapalne wywołane efektem termicznym. Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych związanych z uszkodzeniem innych niż włosy struktur zawierających melaninę (oparzenia, przebarwienia i odbarwienia skóry) zależy w największym stopniu od takich czynników jak:

 • naturalna karnacja (im ciemniejsza tym większe ryzyko),
 • lokalizacja depilowanych miejsc (najbardziej narażone na wystąpienie powikłań są odsłonięte okolice takie jak nogi i ręce najmniej narażone są zasłonięte zazwyczaj przed słońcem okolice takie jak pachy i pachwiny),
 • ekspozycja depilowanych miejsc na słońce w okresie przed i po zabiegu (opalanie skóry depilowanych okolic zarówno w okresie poprzedzającym zabieg jak i bezpośrednio po nim zwiększa znacznie ryzyko powikłań).

Średni czas trwania odczynu zapalnego oraz przebarwień po depilacji laserowej wynosi około 2 miesięcy , natomiast odbarwienia utrzymują się zazwyczaj znacznie dłużej.

Jakie są zalecenia po zabiegu?
Najważniejszym zaleceniem jest zakaz opalania skóry (min. 4 tygodnie po zabiegu) – grozi to powstaniem przebarwień. Ponadto przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się używać do pielęgnacji preparatów na bazie alkoholu (np. toniki, leki zewnętrzne) i korzystać z saun oraz basenów, gdzie jest chlorowana woda ze względu na ryzyko podrażnienia skóry.

Co dzieje się z włosami po zabiegu?
Uszkodzone w czasie zabiegu włosy nadal pozostają w skórze i przesuwają się w kierunku jej powierzchni, co może dawać wrażenie, że włosy wciąż rosną. W tym okresie, jeśli martwe włosy są szczególnie uciążliwe (są szorstkie i sztywne), można je ogolić. Niemniej większość z nich (powyżej 80%) wypada ze skóry po ok. 2-4 tygodniach. Skóra robi się gładka (lub prawie gładka) i taka pozostaje do momentu aż kolejne włosy przejdą z fazy spoczynku w fazę wzrostu.